Blog
Vasárnapi Blog 009 - Digitális vásárlás és streaming
Tényleg halott ötlet a streaming szolgáltatás, mint ahogy azt a digitális vásárlásról hittük?
- Írta: godach
Friss hírek
A Sony törölte a CES 2021-es trailer dátumait
A CES 2021 digitális adásán a Sony számos PlayStation 5-játék hozzávetőleges megjelenési dátumát megvillantotta, később viszont a kékek újra feltöltötték a szóban forgó videót, ezúttal törölve a külsős címek dátumait.
Cyberpunk 2077 - mesterkélt volt a 2018-as demó
Egyre több információ szivárog ki a Cyberpunk 2077 kulisszái mögül, az összképet látva pedig talán nem is olyan meglepő a végeredmény. Jason Schreier a hamis bemutatóról és a későn megkezdett fejlesztésről írt a legújabb riportjában.
Hitman 3 - PC-n bajos az előző részek integrációja
A Hitman 3 egyik legnagyszerűbb különlegessége, hogy a játék önmagába integrálja az előző két epizód tartalmait, ha már egyszer megvásároltuk azokat. Igen ám, de az Epic Games Store exkluzivitása PC-n bezavar a képletbe.
Elite Dangerous: Odyssey - infók a településekről
A csúszások miatt egy keveset még várnunk kell az Elite Dangerous: Odyssey megjelenésére, de egy fejlesztői Q&A-nek köszönhetően már most megtudhatunk ezt-azt a lábon bejárható új településekről.
The Last of Us-sorozat - új rendező a fedélzeten
Eddig is tudhattuk, hogy a Chernobyl írója felel majd a The Last of Us-sorozat forgatókönyvéért, most viszont az is kiderült, hogy ki valósíthatja meg ezt a gyakorlatban. A rendezői székbe egy Oscar-jelölt direktor került.
-
Cyberpunk 2077 - mesterkélt volt a 2018-as demó poeady, 3 perce
-
Cyberpunk 2077 és a para Blog Neotechtr, 18 perce
-
2020-as játékok rangsorolva. Blog mumia76, 1 órája
-
Need for Speed: Hot Pursuit Remastered teszt godach, 2 órája
-
Az utolsó előtti konzolgeneráció? Blog Neotechtr, 2 órája
-
Sackboy: A Big Adventure teszt Darksiders84, 11 órája
-
The Mandalorian - 2. évad sorozatkritika Anemjóját, 2021. január 10.
Friss blog
- Neotechtr Az utolsó előtti konzolgeneráció?
A PC-t is beleértve! Merre tart a jövő és hova vezethet a streaming?...
- mumia76 2020-as játékok rangsorolva.
Az összes egyjátékos játék amit 2020-ban végigjátszottam, a legjobbtól a legrosszabbig rangs...
- Nate Hope Retrospektív - Nagymenők filmkritika
Az álomvilág vége. ...
- Neotechtr Cyberpunk 2077 és a para
Ha a hülyeség fájna......
- warg8 Magyarítás, mint hobbi, és a Divinity: Original Sin 2
Amikor sok éve belecsöppentem a Skyrim magyarításába, álmomban sem gondoltam volna, hogy ennyi...
Kommentek
Szólj hozzá!
A hozzászóláshoz be kell lépned.
Pár év múlva a denuvo nevű foshömpöly miatt is így fognak örülni azok akik most istenítik.
Egy i7-em van és megy, de kb 10 SPF-el.
Az órajelet se tudja értelmezni a játek nem ,hogy a ht-t.
A "fiatalok" dolog meg nem teljesen igaz, max részben. Én 37 leszek, annyira nem tartom magam a fiatalok kategóriába esőnek és pont régen, amikor fiatal voltam, akkor sorakoztak a gyűjtemények a polcon. Most már azért kicsit durva lenne, úgy nézne ki a kégli, mint az Angry Video Game Nerd-nél. Te nem tudom, mennyire vagy fiatal, de az okés, hogy az 5 éves játékodat szívesen veszed le a polcról. Vagy a 8 évest és játszol vele. De a 15, 20 éves játékok?
Vannak egyéb pályákon is grafikai hibák, de ezek a szakaszok játszhatatlanná teszik, vakon kell lövöldözni. Van, amikor normálisan betöltődik, van amikor még ennyire sem. Ez az oka, hogy nem játszottam végig a játékot. A Starforge előtti utolsó ilyennél egyszerűen betelt a pohár.
Itt a Doom 3: Resurrection of Evil steam és dobozos verzióját hasonlítottam össze: https://youtu.be/ECUkfF4t22g
Kb. 9 percnél kezdődik a lemezes változat.
A Manhunt steam verziója már a tutorial pályán az asztalra crashel, akárhányszor le akarok rakni egy hullát. Ennél a játéknál márpedig ugye elég fontos játékelem a nyomaid elrejtése.
A CoD első része nem triggerelte az első küldetés befejezéséhez a scriptet.
A Need for Speed: High Stakes el sem indul XP-nél újabb Windowson. Ennek egyébként digitális verziója sincs.
Az International Rally Championship még XP-n sem megy.
De a Steam-el is az van, hogy hiába vettem én még sokáig dobozosan a játékokat PC-re, úgyis Steam-en kellett őket aktíválni, tehát ahol az account-ommal belépek, ott mindegyik játék ott van, csak a dobozaik nincsenek. Persze romantikus dolog betenni a lemezt és úgy nyomatni, bár már ehhez ugye a külső olvasót is elő kell venni meg a lemezt is előkotorni. Persze legyen bent a régi játékoknál a CD, amikor játszok, de figyeljek, hogy ne csomagoljam el a drive-ot úgy, hogy benne van. Egy évtized óta letűnt technológia mai varázslata a lemezekkel bohóckodni.
De ahogy telt az idő rájöttem, hogy az a Prey, vagy Doom, de akármi, amit megveszek nem dobozosban, ugyan az a Steam-es játék lesz, csak nem lesz mellé egy doboz. Amit fizikailag kell rendelni, vagy személyesen kell elmenni érte bolti nyitvatartási időben, postást kell várni... De maguk a játékok meg úgy vannak, hogy Pl MGS V: póló, day one edition dvd tok, fémtok, zseblámpa, poszter és van a dobozban egy DVD, a steam telepítőjével, ami úgyis frissít, ahogy rányomsz, meg egy cetli egy kóddal a játékhoz, amivel aktiválod.
Ezért nekem már alap, hogy digitálisan veszek játékot, bármikor, vasárnap, éjjel, azonnal és amíg az accountom jelszavát tudom, addig "fejben" mind a többszáz digitális játékom nálam van, bárhová is menjek és akarjam őket használni.
A streaming-re meg annyi, hogy: nope.
Sőt, olyannal is találkoztam, ahol a Steam verzió bugos volt, a dobozos ugyanolyan körülmények között pedig hibátlan. Slusszpoén, hogy tapasztalatom szerint régi Windows játékok megbízhatóbban működnek Linuxon, mint modern Windowson.
Egyébként nálam a lemezes játékok egy polcon sorakoznak a gépasztal mellett megjelenés szerint időrendi sorrendben, szó szerint egy karnyújtásnyira. Hamarabb megtalálom, mint hogy kitalálom, hogy akkor ezt most melyik launcheren keresztül kell letöltenem, a launcher frissül, aztán a listából előtúrom az adott játékot. :D
Már ha ugye olyan játékról van szó, ami digitálisan megvásárolható. Azért rengeteg olyan van, ami már nem, vagy soha nem is volt az. :)
Elindítottam steamen a letöltést, közben kutakodtam a fiókban. Rég letöltötte, mire megtaláltam a lemezt, amit aztán ha berakok az olvasóba, vagy beolvassa vagy nem. Szóval, ellenérvek is vannak, nem gyengén :)
10 éve 1 megás netem volt kétszer annyiért, mint amit most fizetek. Jelenleg 2 gigás van, amit még a 8 éve bérelt seedszerverem sem tudott. Itthon.
Szóval a technika olyan mértékben fejlődik, hogy az hihetetlen.
A második helyezett így digitális vásárlás. Ez sajnos bezár egy olyan rendszerbe, aminél a hibaelhárítás kimondottan problémás tud lenni. A jelenlegi launcherek például egyszerűen nem mennek Windows 7-nél régebbi rendszeren, míg jó néhány játék, amik elérhetők ezeken keresztül nem, vagy csak nagyon instabilan futnak XP-nél modernebb rendszereken. Ilyen helyzetben csak elő kapom a szekrény aljából a Pentium 4-esem XP-vel vagy a Pentium 3-som W98-cal, betárazom a lemezt és kaján vigyorral a képemen játszok bármit, amihez kedvem szottyan. Emellett minden kiadó okádja a maga launcherét, ha mindennel játszani akarsz, ma már túlzás nélkül egy tucatnak rajta kell lennie a gépeden. Végül pedig a frissítések. Lejáró licencek miatt az érintett tartalmakat előfordul, hogy ilyen módon eltávolítják a játékokból, ezzel megcsonkítva az eredeti élményt. De legalább a rendszer kényelmes, birtoklod a végfelhasználói licencet az adott szoftverre és legalább korlátozott mértékben átjárható az erre nyitottabb résztvevők között. Ennek a modellnek a legjobb implementációja a GoG a DRM mentes játékaival, amit letölthetek és átvihetek kompatibilis vagy a játék korát illetően autentikus rendszerre.
Végül mindennek az alja a stream és egyéb előfizetéses modellek. Remélem ez sosem terjed el, és egyben sajnálom, hogy márpedig ha tetszik, ha nem el fog és előbb-utóbb felváltja a korábbi játékterjesztési modelleket. Ez a rendszer elvesz a játékostól minden kontrollt. Joga nem adott játékokhoz van, hanem egy játékkönyvtár használatához, aminek tartalmát a szolgáltató úgy változtatja meg, ahogy akarja. Lejár egy licenc a kedvenc játékodra? Jövő hónaptól nem része a könyvtárnak és talán soha többé nem játszhatod.
Viszont ezt a streamet egyelőre ilyen casual szinten tudom csak elképzelni, aminek rengeteg vevője lehet. A komolyabb gémerek pedig úgyis vesznek majd pc-t vagy konzolt a játékok alá. Aztán mi lesz 100 év múlva, az is más tészta. Addigra sem streaming, sem asztali gép sem lesz. Helyette az új realitást feszegető virtuális valóság, meg teljes virtuális hozzáférés (teló, net, fájlok) mindenhez egy hétköznapi szemüvegben meg hologramot vetítő karórában.