Gears of War

  • Írta: Chocho
  • 2005. október 22.
Link másolása
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én valahányszor meghallom az Epic nevet, elmosolyodom. Ez a mosoly pedig sajnos nem a folytonos orgazmusközeli állapot miatt van. Ebben a mosolyban öröm keveredik ürömmel, kedvesség a gúnnyal, szépség a szörnyeteggel (nem Disney módra)...
Ugyanis az eggyik oldalon ott áll egy régi nagy kedvencem, mely örök élmény maradt annak idején minden kipróbálója számára (az Unreal-ről van szó, bármily meglepő is), a másikon meg egy azonos névvel ellátott förmedvény, melyet a mai napig nem akarok elhinni (nem, véletlenül sem az Unreal 2-ről beszélek…). Az Epic éveken át adta ki a legszaftosabb képeket, a legdurvább videókat, és minden egyes kiállítás alkalmával gondoskodott róla, hogy állunkat a szék alól kapargáljuk öszse. Aztán megjelent. Megjelent, és felháborítva a játékosközönséget megmutatta, hogy sajnos a tapasztalat sem minden. Na jó, rég volt, elmúlt, felejtsük el, már sajnálom is, hogy felhoztam egyáltalán, bocsássatok meg érte! De akkor sem tudtam mivel magyarázni deja vu érzésemet (még a Matrix-szal sem!), mikor megláttam az első képet a Gears of War-ról. Az Epic akkor még elég szűkszavú volt, mindösze az alapokat közölte: „sci-fi akciójáték lesz Unreal engine 3.0-s motorral, Xbox 360 és valamivel később PC tulajdonosok részére". Ennyi volt, se több, se kevesebb. Engem pedig ez az egész kísértetiesen emlékeztetett a múltra. Zseniális grafika: igen, tényleg az lesz, de nem szabad elfelejteni, hogy az Unreal 2 még ma is nagyon szép játéknak számít. Sci-fi akciójáték: most magyarázzam el ezt is? Egy szó mint száz, kicsit elszontyolodva bukott ki a számból a kérdés: „Ebből meg mi lesz?". Nos jelenthetem, hogy ma már jóval többet tudni kis előzetesünk témájáról, szóval be is fogtam, tessék olvasni!

A jövőben…

…annyi minden lesz a különféle sci-fi töreténetek szerint, mégis valahogy az összesnek megvannak a maguk közös pontjai. Konkrétan a Jó fiúk vs. Rosz fiúk felállásról beszélek, ami itt is megvan, lévén eksöngémről beszélünk. Főhősünk, Marcus Fenix egy speciális csoport tagjaként érkezik az emberek által már kolonizálni kezdett Sera bolygóra, melyet egyelőre nem ismert okok miatt megtámadott egy Loctust nevű idegen faj. Ellenséges fele sem barátaink pedig azzal a különleges képességgel rendelkeznek, hogy képesek a földfelszín alatt közlekedni, sőt, kifejezetten erre szakosodtak evolúciójuk során. Kis csapatinknak tehát nem más feladat jutott, mint az igazság kiderítése az invázióról, és persze maga a túlélés.



Nem tudom, de ez az egész olyan ismerősen hangzik nekem. Nem akarom elásni a játékot már a bemutató elején, de tény, hogy a „szuperképzett veteránok a gonosz és rosszarcú idegenek ellen" téma már kicsit kimerült a játékok és tucatfilmek világában. Sőt, azt is megreszkírozom, hogy előbbiben maga a Microsoft terítette be a piacot előző konzoljának legnagyobb sikerjátéka, a Halo segítségével. Háááát…hogy őszinte legyek, szerintem a megacég itt is a „Nem romlott el, ne javítsd meg!" elvet használja fel, vagyis ha már egyszer bevált a hi-tech jövőháború az idegenekkel téma, akkor mégegyszer be fog. És ami a vásárlóközönséget illeti, biztos, hogy jó eladásokat szülnek majd vele, de a szőrösszívű kritikusokat (mint engem például) már nem hiszem, hogy meg tudnak győzni... De ne szaladjunk ennyire előre, hisz ez még csak az alaptörténet, és ki tudja, mit rejt még a véka alatt a dolog, főleg, hogy a fejlesztők segítségére van a korábban Halo novellákat is kiadott sci-fi író, Eric Nylund. Szóval haladjunk csak szépen sorjában…



A fejlesztők elsőnek a zseniális mesterséges intelligenciát hozták fel példának az újításokra (ez is ismerős…). Maga a projektvezető, Cliff Bleszinski (becenevén Cliffy B) válaszolta azt egy interjúban, hogy az AI-t leginkább fedezékkeresésre, és teljesen emberi viselkedésre tervezték. Mivel a pályák teljesen rombolhatóak lesznek, gyakran előfordul majd, hogy egy-egy biztonságos zug eltűnik a gigászi harcok közepette. És mivel mi csak a saját karakterünket, Marcus-t irányítjuk, barátainkról nem leszünk képesek gondoskodni: vagy behúzódnak valahová máshova, egymást fedezve, és vigyázva magukra, vagy nem. És mivel a cél az előző választás, szükság is van a komoly intelligenciára és az Xbox 360 (állítólagos) képességeire. Ahogy Cliffy B is mondta: „Rengeteg olyan játékkal játszottam már, amiben a csapatirányítás leginkább a bébiszotterkedéshez hasonlított. Mindig arra kellet vigyáznom, hogy a társaim ne haljanak meg önnön hülyeségük miatt, és ez sokat rontott az élményen. A Gears of War-ban NEM lesz bébiszitterkedés, hiszen a cél a fegyverrel való minél jobb bánásmód, a fedezékbevonulás, és az ellenség minél előbbi kiiktatása. Azt akarom, hogy a srácok okosak legyenek, és ne kelljen velük állandóan foglalkozni!".



Valótlan? Na ne má'!

A Gears of war mégsem a zseniális AI miatt lett rögvest híres a bemutatásakor, és nem is amiatt nyerte el az E3 legjobb Xbox 360 fejlesztése díjját. Bizony, a bekezdéscím már megmozgathatta kis szürkeállományotok receptorait, az Unreal engine 3.0-s változatának fantasztikus, már-már fotórealisztikusságú látványáról beszélek. Mikor az Epic bejelentette, hogy már dolgozik egy projekten az új motorral, mindenki hüledezett, és sokan kételkedtek annak valódiságában. Az E3-kor azonban lehullt a lepel, és egy (kissé szaggató, de real-time!) bemutató alkalmával mindenki megcsodálhatta a rosszindulatúan csak „örök másodiknak" csúfolt Tim Sweeney legújabb gyermekének képességeit. Kéremszépen, a képek magukért beszélnek. Nem hiszem, hogy ha láttátok már őket, akkor követelnétek az effektbemutatót, legyen is hát elég annyi, amennyi kötelességemnek eleget tesz. A motor minden DirectX 9.0c-s eljárást használ, a poligonszám 10 millió körül mozog, és a hatalmas pályák között nincs (!!!) töltési idő („Azt akarjuk, hogy a játékos csak akkor várakozzék, mikor beteszi a lemezt a gépbe" – Cliffy B). A motorról kábé ennyi lenne. Amiről itt inkább beszélnék, az a furcsa, már-már gótikus design, mellyel a pályákat felvértezték. Minden sötétszürke vagy fekete, romos és elhagyatott, nyomokban sem látni az Unreal vagy a Halo színpompás vidámságát. Igaz ez még a lényekre is. Hatalmas szörnyetegekről beszélhetünk, akik igen ijesztőnek hatnak a sok bump-map-pes textúra miatt, és melyeknek nehéz annyira a rajongójává válni, mint anno az unreal-os Skaarj-oknak lehetett. Fokozza még a hatást, hogy nem lesznek sugár vagy plazmafegyverek, csakis a mai, hagyomásnyos módokon működő naftaköpködőkre lehet számítani. Az összhatás tehát fele olyan kellemes nem lesz, mint régen megszokhattuk ezektől a stílusú játékoktól. Sokkal komorabb (az új szleng szerint „dárkosabb") hangulatra kell számítani. Érdekesség még, hogy maga a játék stílusa nem FPS, hanem a Ghost Recon 3-nál már bemutatott second persont shooter. Azaz olyan nézetet használ, hogy főszereplőnket a válla fölött „nézhetjük", ám amikor rázoomolunk valamire (pl. a távcsöves puskára), akkor átváltunk FP nézetbe. Érdekes megközelítés egy ilyen pergő játéknál, de hát ők tudják.


„És amíg az ellenség a mennybe ment…"


Azt hiszem, elérkeztünk a végére. Sok dologról esett még szó, mint pl. vezethető járművek vagy a fizika, de ezek olyan dolgok, melyeket ma már hírnek sem kezelnek (bezzeg a Halo járgányai mekkora számnak számítottak!). Sokkal fontosabb lesz szerintem, hogy hangulatilag mennyire fogja meg a játékosokat a kész termék. A Halo 3 eddigi tzeljes hírzárlata engem arra enged következtetni, hogy a játék még jó másfél évig a sütőben marad, és annak hiányában a Microsoft kénytelen a Gears of War-ra feltenni mindent. Így ha a csali nem jön be, a konzol sok eladott példánytól eshet el a kezdő mezőnyben (ezzel szinte önként teret adva a szerintem amúgy is nagyobb számnak számító Playstation 3-nak és a Sony-nak). És akkor hiába volt a Halo 2 gusztustalan (de pénzügyileg zseniális) befejezése, a rengeteg pénz, és a GoW marketingétvágya. Nem is tudom, mit reméljek… Annak viszont nagyon örültem, hogy még az E3 alkalmával mind az Epic, mind a Microsoft bejelentette, hogy a GoW PC-re is elkészül, kb. egy éves késéssel. Eme örömhírrel zárom soraim…

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...