83. Oscar-díj kiosztó gála

Idén a 83. alkalommal rendezték meg az Oscar-gálát, hogy a Kodak színházban kiosszanak néhány aranyszobrot a filmes ipar legjobbjainak. Az idei kiemelkedően erős felhozatal eléggé izgalmas versenyt hozott, ám a befutó mindenki számára eléggé egyértelmű volt: négy kategóriában nyert A király beszéde.

Annak ellenére, hogy a legjobb film kategóriában idén minden korábbinál nagyobb volt a verseny, hiszen 10 alkotás is indult a címért, az azért mindenki számára régóta egyértelmű volt, hogy A király beszéde a legnagyobb esélyes. A korábban az egeki magasztalt, de filmművészeti szempontból nem éppen a csúcsot képviselő Eredet főként a technikai díjakat aratta le, míg Aaron Sorkin a papírformának megfelelően bezsebelte a legjobb adaptált forgatókönyvet a Facebook történetéről szóló Közösségi hálóért. Az pedig gondolom ezek után már senkit nem ér meglepetésként, hogy Natalie Portman lett a legjobb női főszereplő.

Legjobb film

A király beszéde
127 óra
Fekete hattyú
A harcos
Eredet
The Kids Are All Right
Social network – A közösségi háló
Toy Story 3.
A félszemű
Winter’s Bone


Legjobb férfi főszereplő

Colin Firth – A király beszéde
Javier Bardem – Biutiful
Jeff Bridges – A félszemű
Jesse Eisenberg – Social network – A közösségi háló
James Franco – 127 óra


Legjobb női főszereplő

Natalie Portman – Fekete hattyú
Annette Bening – The Kids Are All Right
Nicole Kidman – Rabbit Hole
Jennifer Lawrence – Winter’s Bone
Michelle Williams – Blue Valentine


Legjobb férfi mellékszereplő

Christian Bale – A harcos
John Hawkes – Winter’s Bone
Jeremy Renner – Tolvajok városa
Mark Ruffalo – The Kids Are All Right
Geoffrey Rush – A király beszéde


Legjobb női mellékszereplő

Melissa Leo – The Fighter
Amy Adams – The Fighter
Helena Bonham Carter – A király beszéde
Hailee Steinfeld – A félszemű
Jacki Weaver – Animal Kingdom


Legjobb rendező

Tom Hooper – A király beszéde
Darren Aronofsky – Fekete hattyú
Ethan Coen, Joel Coen – A félszemű
David Fincher – Social network – A közösségi háló
David O. Russell – The Fighter


Legjobb eredeti forgatókönyv:

David Seidler – A király beszéde
Mike Leigh – Another Year
Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson – A harcos
Christopher Nolan – Eredet
Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg – The Kids Are All Right


Legjobb adaptált forgatókönyv:

Aaron Sorkin – Social network – A közösségi háló
Danny Boyle, Simon Beaufoy – 127 óra
Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich – Toy Story 3.
Joel Coen, Ethan Coen – A félszemű
Debra Granik, Anne Rosellini – Winter’s Bone


Legjobb animációs film

Toy Story 3.
Így neveld a sárkányodat
Az illuziónista: Sylvain Chomet


Legjobb idegen nyelvű film

Egy jobb világ
Biutiful
Kynodontas
Incendies
Hors-la-loi:


Legjobb operatőr

Wally Pfister – Eredet
Matthew Libatique – Fekete hattyú
Danny Cohen – A király beszéde
Jeff Cronenweth – Social network – A közösségi háló
Roger Deakins – A félszemű


Legjobb vágás

Kirk Baxter, Angus Wall – Social network – A közösségi háló
Jon Harris – 127 óra
Andrew Weisblum – Fekete hattyú
Pamela Martin – A harcos
Tariq Anwar – A király beszéde


Legjobb látványtervezés/díszlet

Robert Stromberg, Karen O’Hara – Alice Csodaországban
Stuart Craig, Stephenie McMillan – Harry Potter és a halál ereklyéi, 1. rész
Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat – Eredet
Eve Stewart, Judy Farr – A király beszéde
Jess Gonchor, Nancy Haigh – A félszemű


Legjobb jelmeztervezés

Colleen Atwood – Alice Csodaországban
Antonella Cannarozzi – Szerelmes lettem
Jenny Beavan – A király beszéde
Sandy Powell – The Tempest (2010/II)
Mary Zophres – A félszemű


Legjobb smink

Rick Baker, Dave Elsey – Farkasember
Adrien Morot – Barney’s Version
Edouard F. Henriques, Greg Funk, Yolanda Toussieng – The Way Back


Legjobb eredeti filmzene

Trent Reznor, Atticus Ross – Social network – A közösségi háló
A.R. Rahman – 127 óra
John Powell – Így neveld a sárkányodat
Hans Zimmer – Eredet
Alexandre Desplat – A király beszéde


Legjobb eredeti dal

Randy Newman(“We Belong Together”) – Toy Story 3.
A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido(“If I Rise”) – 127 óra
Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges(“Coming Home”) – Country Strong
Alan Menken, Glenn Slater(“I See the Light”) – Aranyhaj és a nagy gubanc


A legjobb hang keverés

Eredet
A király beszéde
Salt ügynök
Social network – A közösségi háló
A félszemű


Legjobb hangvágás

Eredet
Toy Story 3.
Tron: Örökség
A félszemű
Száguldó bomba


Legjobb Vizuális Effekt:

Eredet
Alice Csodaországban
Harry Potter és a halál ereklyéi, 1. rész
Azután
Vasember 2


Legjobb dokumentumfilm

Inside Job
Exit Through the Gift Shop
GasLand
Restrepo
Waste Land


Legjobb rövid dokumentumfilm

Strangers No More
Killing in the Name
Poster Girl
Sun Come Up
The Warriors of Qiugang


Legjobb rövid animációs film

The Lost Thing
Day & Night
The Gruffalo
Let’s Pollute
Madagascar, carnet de voyage


Legjobb animációs rövidfilm

God of Love
The Confession
The Crush
Na Wewe
Wish 143

19 komment - szólj hozzá!