A hobbit: Váratlan utazás - filmajánló

  • Írta: InGen
  • 2012. december 23.
  • a hobbit, cooltúra, mozi, váratlan utazás
Link másolása
"Különös népek a hobbitok. Apró teremtmények, nem törpék, de nem is egészen emberek. Rikító öltözetben járnak, viszont nem hordanak cipőt, hízásra hajlamosak, ami nem csoda, mert szeretik a békés, eseménytelen hétköznapokat..."

A hobbit elkészítésével kapcsolatos intrikák és fordulatok olyan bonyolultak, hogy ha a stúdiónak lenne egy kis esze, eladná brazil szappanoperának az egészet. A több évig előkészítő fázisban ragadt projekt a New Line Cinema, az éppen csődbe jutott MGM és a Warner között ingázott, miközben a stúdiók sikeresen összebalhéztak a Tolkien-jogokat birtokló céggel. Ebbe az egyenletbe sétált be Peter Jackson, hogy kicsit még bonyolítsa a helyzetet: a rendező ugyanis azt állította, nem kapta meg a neki járó pénzt a Gyűrűk ura-trilógiából. Az egésznek sértődés lett a vége, és persze az, hogy Jackson egyáltalán nem akarta rendezni a filmet, inkább lepasszolta azt régi barátjának, Guillermo del Torónak.


Del Toro több, mint három évig foglalkozott a forgatás előkészítésével, majd a rengeteg huzavona után végül kiszállt. A hollywoodi színész-szakszervezetek is cseszegették a filmet, mondván, a színészek nem kapják meg a megfelelő gázsit, így akár az is előfordulhatott volna, hogy a trilógia után ezúttal elkerül Új-Zélandról a forgatás. Ez persze katasztrófa lett volna, így egyenesen a szigetország miniszterelnöke lépett közbe, és megmondta, hogy az ő országában senki nem fog szakszervezeteskedni, tessék csak forgatni a filmet. Persze nem teljesen jófejségből tette mindenzt: a Gyűrűk ura-filmek óta iszonyatosan megugrott az Új-Zélandra érkező turisták száma, ők pedig igyekeznek ezt kihasználni úgy, hogy minden sarkon egy Középfölde-múzeumba és kiállításba botlunk.


Mondhatjuk azonban, hogy végül minden a helyére került, elvégre Jackson nélkül talán nem is lett volna igazi ez a film. A rendező pedig híres arról, hogy mindig szereti kitolni a technika határait. A Gyűrűk ura-trilógiában Gollam megvalósításával, a különböző méretű szereplők (hobbitok, törpök, emberek) összehozásával, a hatalmas tömegjelenetekkel aratta le az Oscar-díjat, most pedig, ha lehet, még ennél is tovább ment. Érdemes tudni, hogy a mozifilmeket azóta 24fps-sel (képkocka/másodperc) veszik fel, hogy megszülettek az első hangosfilmek. A némafilmek idején változó sebességgel, 16-18fps körül pörgette a képeket a vetítőgép, a hang behozatalával azonban szükség volt egy fix számra, hogy az ne csússzon el a képtől.


Azt is érdemes tudni, hogy a 35mm-es filmszalag, melyre a mozifilmeket rögzítik és sokszorosítják, iszonyatosan drága. Ezért annak idején ki kellett találniuk, mi az a leglassabb képkocka/másodperc szám, amivel a film még nézhető marad, de a lehető legkevesebb tekercsre lesz szükség. Így alakult ki a 24fps, nagyságrendileg 70 évvel ezelőtt, és a mozifilmeket azóta is így nézzük, telerakva motion blurrel, hogy a gyors mozgásoknál ne tűnjön fel a szaggatás. Habár hollywood mindig is igyekezett beadni nekünk, hogy a 24fps valójában azért jó, mert a nem teljesen folyamatos képfolyam miatt az agy kitölti a hiányzó részeket, és így sokkal jobban bele tudjuk élni magunkat a filmbe. A fentiek ismeretében azonban látható, hogy ez igazából csak utólagos magyarázkodás a spórolásra.


Peter Jackson azonban úgy véli, mivel manapság már nem szalagra rögzítik a filmeket, hanem digitálisan veszik fel azokat, így nincs értelme tovább ragaszkodni a 24fps-hez. Ezért megfogta a legújabb, éppen csak a fejlesztés végén járó RED kamerákat, és az egész filmet 48fps-sel rögzítette, 3D-ben. A film ezen verziójára akkor tudunk beülni, ha a mozipénztárnál a HFR3D-s (high framerate 3D) előadásra veszünk jegyet, ami Magyarországon jelenleg csak a Westendben és az Arénában lehetséges – mi az utóbbit ajánljuk, azon belül is a 14-es termet.


Hogy milyen látvány tárul a szemünk elé? Nos, brutális. Nem véletlen, hogy Peter Jackson és James Cameron is úgy véli, ez a mozi jövője (utóbbi úriember bejelentette, hogy az Avatar 2-3-at is 48fps-sel forgatja). A mozgások, az animációk hihetetlen részletesek, és annyival több részlet tárul a szemünk elé, hogy minden egyes jelenetnél az állunkat fogjuk keresgélni. A csatajelenetek, a mozgalmas tömegjelenetek egészen új értelmet nyernek, a gyors kameramozgásokkal felvett akcióknál végre nem homályos pacákat kell néznünk, hanem mindent ki tudunk venni. A legfontosabb azonban, hogy a 48fps brutális mértékben segíti a 3D-t. Nyoma sincs az eddigi 3D-s filmeknél látott képhibáknak, vagy közeli felvételeknél a remegésnek, minden tűéles, minden sima, ráadásul a szemet is jobban kíméli.


Persze mindez semmit nem érne, ha egyébként a látvány nem lenne abszolút a csúcson. De a Weta szakemberei ezúttal sem hagytak minket cserben, megmutatták, nem hiába telt el 10 év a Király Visszatér bemutatója óta. Gollam pedig újfent keményen büntet. Aki olvasta a Hobbit-regényt (korábbi fordításban A babó), abban azonban felmerülhet a kérdés, hogy lehetséges, hogy egy viszonylag vékony, főként gyerekeknek szánt meséből három részt forgatott  Jackson, miközben a sokkal tartalmasabb Gyűrűk uránál könyvenként jutott egy epizód. Nos, először is, a Gyűrűk urát semmiképp sem lehetett volna teljesen könyvhűen megfilmesíteni, az egy lehetetlen feladat, ezt annak idején maga Tolkien is megmondta, mikor még élt. Ott tehát az volt Jacksonék feladata, hogy a könyvek egyfajta „kivonatát”, esszenciáját, lényegét vigyék filmre úgy, hogy az eredeti hangulat és mondanivaló megmaradjon, és erre alkalmas volt a regényenként egy film.


A hobbit esetében azonban lehetősége volt arra a rendezőnek és a forgatókönyvíróknak (aki közül az egyik maga Jackson felesége), hogy a Gyűrűk uránál sokkal inkább hűek maradjanak a könyvhöz. Ezért nagyon is szükséges a három epizód, ráadásul nem elégedtek meg azzal, hogy a regény történéseit feldolgozzák, hanem belevették a Gyűrűk ura függelékeiből azokat az eseményeket is, melyek ezzel a történettel párhuzamosan játszódnak. Az például már most látszik, hogy Szauron kiűzése Dol Guldurból egy fontos szál lesz a filmben. Jackson célja egyértelműen az, hogy A hobbit ne csak egy egyszerű adaptáció legyen, hanem sokkal inkább teljes átkötésként funkcionáljon a Gyűrűk ura-filmek kezdetéhez.


S milyen maga a film? Nos, lenyűgöző és teljesen elvarázsol. Egyáltalán nem értek egyet azokkal a kritikákkal, melyek szerint lassú és vontatott: gyakorlatilag egy perc üresjárat sem volt benne, és nagyon jó ütemben váltják egymást a keményebb és a könnyedebb jelenetek. A rajongóknak pedig igazi öröm, hogy például a film elején a törpök megérkezését gyakorlatilag szóról szóra sikerült átvenni a könyvből, mint ahogy az egész történet legfontosabb jelenete, Gollam és Bilbó találkozása is maximálisan hű maradt a Tolkien által papírra vetett szavakhoz. A grafikáról már írtam, hogy bődületesen ütős, a színészek tökéletesen hozzák a szerepüket (a Sherlockból megismert Martin Freeman telitalálat), a zene pedig bizsergetően királyul keveri a már ismert témákat az új, törpös dallamokkal. Én egyetlen negatívumot tudok felhozni a filmmel kapcsolatban, és az az ork-nagyfőnök, Azog jelenléte. A könyvben egyáltalán nem szerepel a figura, és sajnos a filmes megvalósítása is kicsit gyengén sikerült: a CGI-modellje nem túl fantáziadús, szerepe pedig sekélyes. De ettől függetlenül? Hibernáljatok le jövő ilyenkorig, mert nem fogom kibírni a következő részig.


Rendezte: Peter Jackson
Szereplők: Martin Freeman, Richard Armitage, Ian McKellen, Hugo Weaving, Cate Blanchett, Christopher Lee
Producer: Peter Jackson, Carolyne Cunningham, Fran Walsh, Philippa Boyens
Forgatókönyv: Peter Jackson, Guillermo del Toro, Philippa Boyens, Fran Walsh
Operatőr: Andrew Lesnie
Zene: Howard Shore

IMDB értékelés: 8.6
Gamekapocs értékelés: 10

77.
77.
dBLOOD
Jó ez a fantasy. A törpe amúgy is a legkirályabb faj az összes fantasy faj közül. Kicsit mondjuk lehetnének a filmben kevésbé lehülyézve mint gimli az elfnek öltözött hülyegyerekek bibliájában, de mindegy, így is jó.
Viszont ezek a csicska kis, nyomorult, semmirekellő, naplopó, idióta hobbitok... Nem véletlenül lettek a LotR hobbitjai minden idők legköcsögebb karakterei! :D
76.
76.
Extol
Megnéztem, kitűnő film! Minden fantasy fannak ajánlatos megnéznie.
75.
75.
slawter
#73: Milyen?

A szinkronra meg van orvossag: eredeti nyelv.
74.
74.
Gamelord
Fasza film, ma néztük családdal. Én sokat nevettem rajta, nagy trollok ezek a törpök xD na meg Gollam, valamint nekem pont jó volt a film hossza. Egy dologba belekötnék azért: Van az a kedves kis orc, a fehér farkason, és kétszer akkora mint a többi. Na neki az animálását a vége fele elég csúnyán elcseszték, ahhoz képest, ahogy az elején mutatott. Ott mintha valami történt volna a háttérben. Mondták, hogy siessenek, vagy valaki más vette át, nem tudom.
73.
73.
Lorthirash
#72: Ilyen a könyv is én szerintem úgy volt jó ahogy a szinkronnal van csak bajom néhol
72.
72.
slawter
" Egyáltalán nem értek egyet azokkal a kritikákkal, melyek szerint lassú és vontatott: gyakorlatilag egy perc üresjárat sem volt benne, és nagyon jó ütemben váltják egymást a keményebb és a könnyedebb jelenetek. "

Te veletlenül nem valami erösen megvagott, masfel oras verziot lattal? akarmennyire is tetszett az embernek, az teny, hogy volt benne üresjarat estulzottan elnyujtott resz.
71.
71.
kopic
Nem szoktam moziban járni, de ezt feltétlenül meg kell majd néznem a derecskei moziban! MÁR ALIG VÁROM!!!!!!!:)
70.
70.
drakecsaj
#64: Ahha, kiraly. Mar kezdtem orulni hogy hallani fogok egy fincsi legendat hogy miert van ez a jelenseg, erre meg semmi, ajh :(
Azert koszi szepen :D
Amugy Boldog Karacsonyt mindenkinek! :)
69.
69.
Tokodboy
#68: Igen, Imaxben mindig kristálytiszta.
Ez is az volt az állóképeknél, illetve a lassú jeleneteknél. Viszont ahol egy kicsit gyorsabban mozgott a kamera egyszerűen homályos lett a kép (mintha szétesett volna a 3D).
Más filmeknél ilyet nem tapasztaltam azért gyanús ez:D
68.
68.
h.jozsa
Kedves Tokodboy....kicsit perverz amit álitasz :),de esküszöm hogy van benne valami.Az imax-ben vetitet filmek mindig gyönyörűek és kristály tiszták.én láttam hfr-ben is és nem tetszet...imádom a technikai fejlödést,de ez már a ló tuloldala...mégpedig azért mert a film elveszti a varázsát és olyan érzésem voltt mintha a barátok köztb egyik epizodját nézném.Az a minőség amit az imax tud bőven elég szerintem.
67.
67.
Tokodboy
Aki látta IMAX-ben és HFR-ben is, leírná, hogy melyik volt a jobb?
Tegnap néztük meg IMAX-ben, brutális volt, de a mozgásnál tiszt ahomály volt minden.
Úgy érzem, hogy a 24 FPS-es változatot direkt elcseszték, hogy bizonyítsák a 48 létjogosultságát.
Eddig Imaxben minden szuper volt, ez viszont sok helyen nem hozza az elvárható színvonalat:S
65.
65.
bacilus
#64: +1. Egyébként én furcsálltam a könyvben, hogy ennél a résznél Tolkien a futballal példálózik. Kicsit úgy kirántott egy percre Középföldéről, nem igazán van szó máshol Gondor-Rohan rangadóról, Sauroni közvetítéssel, vagy Megyei sörkupáról. Mondjuk a törpök épp kitettek egy csapatot cserékkel együtt:D. FC Erebor City.
Ugyanezt megismételte Jackson is a golffal (nem emlékszem, hogy a könyben benne lett volna).
64.
64.
Stranger
#60: Az a legenda igaz, hogy léteznek ilyen kőóriások akik csapkodják egymást. xd Egyébként sok jelentőségük nincs, csak 1 legenda vagy látványosság Középföldén amin meglepődtek a szereplők, hogy valódi. A könyvben pedig le van írva, hogy játszanak a kőóriások.
63.
63.
Bisur1996
#16: Bocsánat mester, térdre hullok hatalmad előtt. Én nem tudtam, hogy te így megmondod a tutit, ezentúl csak a te szavadra hallgatok.
62.
62.
Lorthirash
#59: hát igen ezért mondom hogy igazából annyira nem függnek össze nem tom én akkor is ezt a sorrendet ajánlanám
61.
61.
PAtr0n
#40: Akkor nem csak nekem tűnt fel, hogy minden cikkhez van valami ritka tartalmas hozzászólása. Mind1.
De hogy maradjunk a témánál, engem nagyon érdekel a film, a gyűrűk ura trilógiát imádom, megpróbálom majd IMAX-ban megnézni.
60.
60.
drakecsaj
Egyebkent lenne egy kerdesem a hardcore Tolkien rajongokhoz, biztos tudni fogjak. Mikor a hegyekben vannak a torpok Bilboval es csapodjak egymast a kooriasok, milyen legendat uvoltenek a torpok hogy igaz? Meg egyebkent is miert csapodjak egymast? Ez a hobbijuk? xD Biztos nem tudnak bekeben megelni egymas mellett, mindenkepp osztogatni kell a csicskapofonokat.
59.
59.
bacilus
#58: ööö, nem olvastam Húrin gyermekeit, de az nem a Szilmarilok egyik fejezetének egy részletes kidolgozása (Túrin és Tuor története ha nem tévedek)? Mert ha igen, akkor nem mondanám, hogy ott kezdődik, ahol a Szilmarilok véget ér.
58.
58.
Lorthirash
mondjuk a Húrin ott folytatódik tulajdonképpen ahol a szilmarilok befejeződött
57.
57.
Lorthirash
#56: ebben a sorendben sztem jó ha elkezded bár igazából olyannyira nem függnek össze
bár a Gyűrűk Urában sok az utalás pl a szilmarilokra úyghoyg melegen ajánlom a sorrendet.
Gyűrű keresése az igazából nem olyan lényeges meg a Tolkien meséi sem de azért azok is jók ha valaki mégtöbb infóra vágyik ha már valaki megszállott mint én.
Ezen kívül is vannak még apróbb kötetek egyébként a Szilmarilok nehéz olvasmány nem árt kétszer elolvasni vagy nagyon figyelj oda mert nagyon sok a név meg a helyszín ha belekezdesz mindenképp figyelmesen olvasd.!
56.
56.
giga321
#54: Ezt akartam már megkérdezni itt a szakértőktől mert szégyellem magamat hogy még nem olvastam el egyetlen részét sem és akkor ez a rendes sorrend a könyveknél? Vagy ha nem is ez akkor leszel olyan kedves leírni a sorrendet mivel kezdjem ? Megköszönném.
55.
55.
Lorthirash
#54: sry az esetleges íráshibákért gyorsan gépeltem :)
54.
54.
Lorthirash
Én amondó vagyok hogy nekem tetszett eléggé olvastam: Szilmarilok, Húrin ,Gyermekei , Tolkien Meséi, Gyűrű Keresése ,HobbiT, Gyűrűk Ura trilógiát.
Hű a könyvhöz sztem egyántalán nem vontatott.
A szinkron viszont nem tökéletes néhol sántít egy kicsit. A Gyűrűk Uránál ugyanez nem mondható el sőt ott még jobb is mint az eredeti sztem, bár ez enm a filmkészítők hibáa.
egyébként nagyon jó hibátlan
53.
53.
Uhu123
Én pont ma voltam IMAXben. Tipikusan olyan az egész mint egy esti mese. A gyűrűk ura légkör+szereplők csak még dobnak rajta. A látvány az valami egészen elképesztő. Nagyon brutálisat alkottak. A transformers sem kutya ilyen téren, de ez még rátesz egy vagy két lapáttal. Egy igazi mesefilm szerintem aki teheti nézzem meg. Ja is IMAXben.
52.
52.
bacilus
#25: A minden úgy esik és puffan, hogy mindenki túléli dologot már előttem is kifejtették, igen ez egy mese adaptációja és, ha Trónok Harca szerű hullagyárra számítasz, akkor a dolog már hetvenakárhány éve elítéltetett. Amúgy, szerintem, a következő részek már jóval sötétebbek és drámaibbak lesznek. A Gollamos jelenetet meg a gyűrű ujjraesését én épphogy zseniális poénként fogtam fel a rendező részéről.
SPOILER: Ugye mikor a Gyűrűk Urában látjuk Bilbót amint megtalálja a Gyűrűt, a háttérben hallani lehet Gollam üvöltözését, amit automatikusan annak tudtunk be, hogy nem találja a gyűrűt. Itt viszont kiderül, hogy épp vidáman egy goblint kopácsol halálra és gyűrű eszébe sem jut. Ez pedig egy jó és szükségszerű megoldás volt Jacksonék részéről, mert akkor nem alakulhatott ki a fantasztikusan megvalósított "Talányok a sötétben (Riddles in the dark)" jelenet, ahol Gollam a Bilbóval való talányozás után jön rá, hogy elvesztette a gyűrűt. Dióhéjban én így látom :)
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...